fbpx

Yeni Başlayanların Melek Yatırımcılardan Öğrenebilecekleri 5 Şey

Yeni Başlayanların Melek Yatırımcılardan Öğrenebilecekleri 5 Şey

 

Teknolojinin gelişmesi, inovatif fikirler ile geliştirilen iş modellerinin tercih edilmesine neden olmuştur. İş modellerinde bu fikirlerin tercih edilmesi ise girişimci sayısını artırmıştır. Girişimcilik dediğimizde aklımıza ilk gelen ise melek yatırımcı kavramıdır. Melek yatırımcılar, finansman noktasında yaşanan sorunları çözerken aynı zamanda sektörle ilgili bilgilerde sunar.

Kendilerine sunulan projeleri inceleyerek uygun gördükleri projeleri belirli bir pay karşılığında finans sağlayan melek yatırımcılar, bu finansmanı sağlamaya detaylı bir değerlendirme sürecinden sonra karar verir. Bunun yanı sıra girişimlerin artması, melek yatırımcılar için yatırım yapılacak proje alternatiflerinin artması anlamına gelmektedir. Peki, melek yatırımcılar yalnızca finansal açıdan avantaj sağlayan yatırımcılar mıdır?

Melek yatırımcılardan öğrenebileceğiniz birçok ders vardır. Bodrum Angels olarak bu yazımızda, “Yeni başlayanlar için melek yatırımcılardan öğrenebilecekleri 5 şey” konusunu ele alacağız.

Ders 1: Her iyi işletme iyi yatırım değildir 

Genellikle insanlar, melek yatırımcıların güçlü ve bağımsız işletmeler haline gelecek girişimlere yatırım yaptığını düşünür. Melek yatırımcılar, iş fikri belli bir noktaya gelene kadar para kazanmazlar. Bu nedenle, sağlıklı bir küçük işletme haline gelen, kendi nakit ve kârını yaratan bir girişime yatırım yapmak, onlar için zarar etmek anlamına gelir. İşiniz her ne kadar iyi olsa da yatırımcı için gelir sağlamıyorsa, onlar için kötü bir yatırımdır. Bir melek yatırımcının size finans sağlaması, işinize ortak olması anlamına gelir.

angelinvestment bodrum angels

Ders 2: Anlamsız sayılarla uğraşmayın

Melek yatırımcılar, satışlarda %30- 50 veya daha fazla kâr elde etme olasılığından etkilenmez. Bu durumun, kâr elde edebileceğiniz anlamına gelmediğini düşünürler. Bu gibi rakamlar ile yatırımcıları etkilemek yerine pazar araştırması yaptığınız ve başarılı bir sunum ile desteklediğiniz iş fikrinizi sunmanız çok daha etkileyici bir çözümdür. Ayrıca iş süreçleriniz boyunca düzenli olarak gelir ve giderlerinizi kontrol etmeli ve planlamanızı bu doğrultuda güncellemelisiniz.

Ders 3: Ölçeklendirebilmelisiniz        

Ölçeklenebilirlik, bir markanın kendi üretim sistemine ek kaynaklar ekleyerek, artan miktarda işini yürütebilmesi olarak ifade edilmektedir. Ürün satışı yapan markalar bu konuda avantajlıdır. Bu nedenle melek yatırımcılar genellikle hizmet odaklı girişimlere finans sağlamazlar. Avukatlar, muhasebeciler, danışmanlar, tasarım veya ürün geliştirme markaları gibi profesyonel hizmetler, ölçeklenemeyen işletmelerdir.

İş fikrinizi ölçeklendirebilmeniz için birçok kritere dikkat etmeniz gerekir. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:

  • Başarılı bir ekip
  • Pazarlama ilkeleri
  • Doğru yatırımcı seçmek
  • İş planınızı güncel tutmak

 

finacial scalability

Ders 4: Gizli bir değere ihtiyacınız var        

Girişimcilerin gizli bir değere sahip olması, markanın gelişmesine ve değer katmasına yardımcı olur. İş fikrinizi korumak ve fikir hırsızlığını önlemek için bu değer bir patenttir. Patentiniz sizin buluşunuz için bir değer niteliğindedir. İş fikrinizde bir farklılık olduğunu temsil eder.

Patent, belirli bir buluşun sahibi olan girişimcileri koruyan bir sınai mülkiyet hakkı olarak bilinir. Buluşun yeni olması ve sanayiye uygulanabilir olması şartıyla patent verilir.

Ders 5: Hızlı büyüme paraya mal olur         

Melek yatırımcılar hızlı büyüyen markalar ile çalışmak ister. Bunun için ise hem daha fazla yatırım ihtiyacı gerekir. Bu nedenle, kendi büyümelerini finanse edebilen markalar, devam eden büyümeyi finanse etmek için daha az ilgi çekicidir.

Girişim fikrinizde melek yatırımcılar ile çalışıyorsanız, hikayenizi anlatmalı ve onları ikna etmelisiniz. Yatırım yapmak istedikleri bir projenin kriterlerini karşılayabiliyor olmanız tamamen sizin elinizde.

Bodrum Angels ekibi olarak amacımız, Türkiye’deki sermaye sahiplerine ulaşarak yatırım gücü oluşturmak ve karşılıklı fayda sağlayacak iş birliklerine ağırlık vermektir. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Öneri İçerik: Melek Yatırımcıları Etkileyen 5 Nokta

Sektör hakkında daha fazla bilgi almak için ve Bodrum Angels Blog’u takip etmeye devam edin. Bizimle iletişime geçmek için web sitemizi ziyaret edin.

Sosyal Medya’da Bodrum Angels.

 

About The Author

Yorum bırakın

Scroll to Top