fbpx

Melek Yatırımcılık Nedir?

Melek Yatırımcılık Nedir?

Girişimlerin faaliyet kazanması ancak iş fikrinin gerçekleşmesi için gerekli finansmanın sağlanması ile gerçekleşir. Bu finansmanın sağlanması adına gerekli olan yatırımlar, girişimin farklı aşamalarında gerçekleşebilir. Bu doğrultuda “Melek Yatırımcılık” bir girişimin ilk safhalarında yapılan, diğer yatırım türlerinden daha yüksek risk/kazanç oranına sahip olan yatırımcılık türüdür. Potansiyeli büyük olan ama bir türlü daha büyük ve doğru kitlelere ulaşamayan girişimler, bunu yapabilmek adına finansman sağlayabilmek adına “Melek Yatırımcı”lara ihtiyaç duyarlar.

Girişimler Neden Melek Yatırımcıya İhtiyaç Duyar?

Erken aşamada yatırıma ihtiyaç duyan girişimlerin, kendilerini büyütmeleri adına duydukları finansman ihtiyacı olabildiğince aşikâr. Bu doğrultuda finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına başvurabilecekleri kurumlar ise bir o kadar kısıtlı. Özellikle henüz erken aşamalarında olan bir girişim için bankaların kolay kolay destek vermeyeceğini göz önünde bulundurduğumuzda, bu girişimlerin erken aşamalarda neden “Melek Yatırımcılara” ihtiyaç duyduklarını kolaylıkla anlayabiliriz.

başarının adımları melek yatırımcılık girişimcilik nedir

Melek Yatırımcılar Neden Bir Girişime Yatırım Yapar?

Makul bir miktarda para faize yatırılsa dahi değer kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya olduğu için, paranın değer kaybını engellemek adına erken safhadaki girişimlere belirli bir yatırım karşılığında hisse alarak girişimin kazandığı değerle birlikte hem paralarının değer kaybetmesini engellemek hem de kazanç sağlamaktır.

Bu yatırım türü okuduğunuzda düşündüğünüz kadar riskli bir yatırım türü olmasıyla birlikte, doğru şekilde yapıldığında çok büyük kazançlar sağlayabilmektedir. Birçok melek yatırımcı da dolayısıyla aynı anda birçok girişime yatırım yaparak, bir yatırımlarının başarıya ulaşmasıyla ettikleri zarardan daha fazlasını elde etmeyi hedeflemektedir. “Melek Yatırımcılık”ın risk oranını kabaca belirtmek gerekirse, yapılan her 10 yatırımdan 9’unun başarısızlıkla sonuçlanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu, yaptığınız ya da yapacağınız 10 yatırımdan 1 tanesinin mutlaka başarılı olacağı anlamına gelmez, yaptığınız değil 10, 100 yatırımda başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Melek Yatırımcılığın Aşamaları

Melek yatırımcıların girişimlere erken aşamada yatırım yaptıklarından bahsetmiştik. Buna ek olarak, erken aşama yatırımların da kendi içinde farklı aşamaları vardır. Bu doğrultuda Melek Yatırımcılar bir girişime “Pre-seed” aşamasında yani henüz fikir halindeyken yatırımda bulunabilirler ve risk/kazanç miktarını artırabilirler ya da “seed” (tohum) aşamasına ulaşan ve artık bir şekilde pazara çıkmış bir girişime yatırım yapmayı da seçebilirler. Aşamalar bununla kısıtlı kalmamakla beraber Seri A-B-C-… şeklinde devam etmektedir ve ön görülebileceği gibi her atlanılan aşamada risk ve kazanç azalmaktadır. Ne zaman ve ne miktarda yatırım yapılacağı tamamen Melek Yatırımcının kendisine kalmıştır.

Peki yatırım yapılacak girişimler seçilmeden önce hangi aşamalardan geçiyorlar?  Öncelikli olarak girişim fikrini ortaya atan takım “fikri uygulayabilme” bakımından değerlendiriliyor ve sonrasında “sapma potansiyeli” incelenerek, girişimin değerlendirilmeye uygun olup olmadığına karar veriliyor. Bunu takiben bir “Pitch Day” adı altında yapılan etkinliklerde girişimler kendilerini tanıtırlar ve girişimde bulunmak istedikleri alandaki problemi, kendilerinin sunduğu çözümü ve ortada nasıl bir fırsat olduklarını girişimcilere anlatırlar. Bu aşamayı başarıyla tamamlayan girişimler ise “Deep Dive” aşamasında plan/programlarını sunar ve daha detaylı bilgilerle yatırımcıları ikna etmeye çalışırlar ve bu aşamayı başarıyla tamamladıkları takdirde “Due Diligence” aşamasında güvenlik için resmi incelemeden geçerler ve bütün aşamaları tamamladıktan sonra yatırım alırlar.

başarının adımları melek yatırımcılık

 

Melek Yatırımcılık Ağı Nedir?

Melek yatırımcılık ağı hem girişimcileri hem de yatırımcıları bir araya getirmeyi hedefleyen, ikisinin de gelişimi için mentor ve çalışma alanı gibi kolaylıklar sağlayan bir ortamdır. Bu ağda girişim fikirleri toplanır, analiz edilir ve yatırımcılara sunulur ve bu sayede hem girişimlerin yatırım bulma serüveni kısalır hem de yatırımcıların risk oranı nispeten azalır.

Bunca olanağı sağlayan ve melek yatırımcılığın gelişmesini hedefleyen bu ağlar ise kazançlarını girişimlerden aidat, komisyon ya da kar ettiklerinde alınmak üzere başarı primi üzerinden sağlarlar.

 

Sektör hakkında daha fazla bilgi almak için ve Bodrum Angels Blog’u takip etmeye devam edin. Bizimle iletişime geçmek için web sitemizi ziyaret edin.

Sosyal Medya’da Bodrum Angels.

About The Author

Yorum bırakın

Scroll to Top